חושש מפריצה לבית, מערכת אזעקה היא פתרון נהדר

הסטטיסטיקה של פריצות לבתי מגורים בישראל מראה על מגמה של עליה מתמדת. אפשר לומר שאיש איננו מחוסן מפני פריצה וגניבה, אבל אפשר גם אפשר להפסיק לטמון את הראש בחול, ולעשות כמה צעדים שיפחיתו, במידה ניכרת, את סכנת הפריצה.

להזהיר את הפורצים

מערכת אזעקה טובה חייבת להכיל סירנות מחרישות אוזניים. הצופרים הללו יופעלו ברגע שבו מזהה המערכת ניסיון של חדירה לבית, או המצאות של גורם בלתי מורשה, בתוך הבית פנימה. אבל יחד עם זאת, מערכת אזעקה במיטבה, איננה צריכה להיכנס לפעולה בכדי להיות אפקטיבית. כאשר מתקינים מערכת אזעקה, חשוב מאוד ליידע את הגנב הפוטנציאלי על קיומה. אין צורך, כמובן, לפרסם מודעות בלוחות המודעות או בעיתונים היומיים. כל מה שצריך זה לציין במקום בולט, בנקודות אסטרטגיות כמו דלתות וחלונות, שבבית זה מותקנת מערכת אזעקה. גם פורצים נלהבים במיוחד, יעדיפו לוותר על בית מוגן ומאובטח באמצעות מערכת אזעקה, ולחפש לעצמם טרף קל יותר.

ביטוח ומערכות אזעקה

בקרב אנשים בעלי מודעות, שבוחרים להגן על ביתם, על בני משפחתם ועל רכושם, ניתן למצוא את אלה שמקפידים גם לרכוש ביטוח רכוש או תכולה. ביטוח כזה, שיכול לתת שקט נפשי, הולך מצוין עם מערכת של אזעקה ביתית. למעשה, חברות הביטוח עשויות לדרוש מהמבוטח להתקין אביזרי בטיחות מסוגים שונים, בהתאם לאופי הבית והתכולה המבוטחת. בין אמצעי הבטיחות ניתן למצוא סורגים, מצלמות אבטחה ובעיקר – מערכות אזעקה לבית.

מי בכלל צריך את זה

ישנם כאלה שחושבים, בטעות, שרק מי שגר בבית פרטי או בווילה יוקרתית זקוק למערכת אזעקה והתראה משוכללת. אחרים סבורים שמערכת אזעקה דרושה רק למתגוררים באזורים שבהם יש פריצות רבות או אירועים ביטחוניים שונים. מובן מאליו שאלו דוגמאות טובות לאנשים שאכן זקוקים למערכות אזעקה יעילות, אבל גם אחרים לא יכולים להסתפק במשאלה שלהם זה לא יקרה. פריצות קורות חדשות לבקרים בדירות בקומות תחתונות, גם כאלו עם סורגים. פריצות מתרחשות גם בקומות עליונות שלהן יש גישה קלה מהגג, למשל. למעשה, פריצה יכולה להתרחש דרך כל דלת, ומבעד לכל חלון או מרפסת. פריצה יכולה להתרחש כאשר בני הבית ישנים בשלווה או כאשר הם נמצאים מחוץ לבית. היעילות של מערכת אזעקה טמונה, לא מעט, גם ביכולתה להעצים את תחושת הביטחון של בני הבית, בין אם האזעקה מחוברת למוקד אבטחה ובין אם לאו.

מערכת משוכללת

מערכות אזעקה מודרניות מורכבות ממערכת בקרה, צופרים, וגלאים מסוגים שונים. בשוק קיימות מערכות מסוגים שונים, והבחירה בין מערכות שונות תלויה בכמה פרמטרים:

  1. תקציב – אנשים שונים יכולים או מעדיפים להשקיע סכומים שונים ברכישת מערכת האזעקה שלהם. ניתן להתקין מערכת אזעקה סבירה, גם בתקציב נמוך, אבל לפעמים כדאי להשקיע קצת יותר, בכדי לקבל מערכת אזעקה מצוינת.
  2. אופי השטח – במערכות אזעקה שונות, ניתן להשתמש בסוגים שונים של גלאים. לעיתים רבות מותקנים באותה מערכת סוגים שונים של גלאים, שלכל אחד מאפיינים ייחודיים משלו. ישנם גלאים שמתאימים לגילוי תנועה, יש גלאים שמזהים שינויי טמפרטורה (והם מכונים גלאי נפח), יש גלאים שמזהים פתיחה של דלת או חלון ובהם נעשה שימוש במגנטים מיוחדים. מרבית האנשים זקיקים לקבלת ייעוץ בשלב הבחירה במערכת האזעקה המתאימה להם ובגלאים הטובים ביותר עבורם.